Giriş Yap Üye Ol
Sepetim
Sepetinizde ürün bulunamadı...

EV İÇİN GÜNEŞ PANELİ MALİYETİ

Bir Evin Güneş Enerjisi/Solar Enerji Sistemi Maliyeti Nedir?

Güneş Enerjisi ile  elektrik üretimi konusunda en çok sorulan soru  ‘’ Bir  evi  için Güneş Enerji sistemi maliyeti nedir?’’  sorusudur. Hemen cevabını verelim.Yaklaşık 5.000 TL -100.000 TL arasındadır.Peki neden bu kadar büyük bir fiyat aralığı var?

İşte sebebi  ; Evin  yıllık elektrik tüketimi (kW olarak ) ,ŞEBEKE ELEKTRİĞİNİN olup olmadığı ,evin çatı  müsaitlik durumu  ,kullanılan/kullanılacak  cihazlar  ve yaz kış  kullanım belirtilmediği için bir maliyet verilememektedir.İşte soruyu yönelttiğiniz Solar Enerji firmalarının bu soruya net yanıt verememesinin sebebi budur.Öncelikle eviniz için ne kadar kapasiteli bir sistemin gerektiği uzman bir ekip tarafından keşif ve fizibilite ile tespit edilmesi ve ihtiyaca göre bir sistem tasarımının yapılması gerekir.

KÜÇÜK BİR YAYLA EVİ ise  ,  Sadece birkaç aydınlatma ,telefon,  bilgisayar şarjı , küçük bir televizyon ve mini bir  buzdolabı kullanacaksanız  size küçük bir akülü solar (off - grid ) sistem yeterli olabilir ve bu sistemi 5.000TL -6.000 TL  gibi fiyatlarla satın alıp  size en yakın bir elektrikçiye kurdurabilirsiniz. Sistemin üreticisi veya satıcısı Solar Enerji firmalarından destek de alabilirsiniz. Bu sistemleri satın alırken açıklama bölümlerinde hangi cihazları çalıştıracağı genellikle belirtilmiştir.Kullanacağınız cihazlara göre daha küçük ve daha büyük bir akülü sistem seçebilirsiniz.

Hatta çok düşük  maliyetlerle Solar Aydınlatma/Güneş Enerjili Lamba ürünlerini kullanarak hem solar sistemlerle tanışabilir İhtiyacınıza göre istediğiniz bir bölgeyi pil ,şarj ,kablo gibi şeylere ihtiyaç duymadan aydınlatabilirsiniz.

EVİNİZ MÜSTAKİL VİLLA ise , durum daha farklıdır.ŞEBEKE Elektriği olmayan  bir yerse ayrı hesaplama (Akü maliyeti gibi  ) yapılması gerekir.Havuzlu Şebeke elektriği olan bir villanın elektrik ihtiyacı oldukça yüksektirFatura gelmemesi için veya faturadan büyük oranda tasarruf edebilmek için .5-10 kW arası bir sistem gerekli olabilir.Bunun için de sistem tasarımına göre 50.000 TL -100.000 TL gibi maliyetler karşımıza çıkabilir.

Diğer  merak edilen sorular. Ürettiğimiz elektrikten ne kadar kazanç sağlarız ve Ev tipi Güneş Enerijisi Sistemlerinin maliyetleri nelerdir ? Bu konuda sıklıkla 5 kw güneş paneli fiyatları nedir , 10kw güneş paneli fiyatları nedir , evde güneş enerjisi ile elektrik üretimi maliyeti nedir gibi sorular sıklıkla bizlere de yöneltilmektedir.Gelin Bu konuyu daha detaylı inceleyelim .

 Örnek Sistem: 10 Kw güneş enerjisi kurulum maliyeti 2020

Ülkemizde vatandaşların evine kuracağı sistemlerde bürokratik süreçlerin azaltılması için yönetmelikte özel maddeler tanımlanmıştır. Yönetmelikte bu tarz sistemler için azami güç 10 Kw olarak belirlendiği için 10 Kw Güneş Enerjisi sistemleri popülerlik kazanmıştır. Ortalama 100 m2  bir çatı alanına kurulabilecek 10 kW sistemin ana ürünleri aşağıdaki gibidir.

  • 24-28  adet 400 Watt Mono-Kristal Güneş Paneli
  • 1 adet 10 kW On-Grid İnverter
  • Aluminyum Konstruksiyon Sistemi
  • Yüksek kaliteli bakır kablolar
  • Elektriksel ürünler

10 kw Güneş enerjisi kurulum maliyeti 2020 yılında (tüm ürünlerin yüksek kaliteli kullanıldığı koşullarda) ortalama 1.200 USD -1.300 USD birim fiyatı ile kurulmuştur. 10 kW güneş enerjisi kurulum maliyeti 2019 yılında ortalama 1.400 USD/kW birim fiyatlarla kurulmuştur.

Bu noktada 10 kw güneş enerjisi sistemi  vurgulanması gereken bir diğer konudur. 10 Kw güneş paneli ne kadar elektrik üretir sorusu ile başlarsak yukarıdaki ürün listesi ile doğru kurulmuş optimum bir sistem yıllık ortalama 18.000 kWh elektrik üretmesi beklenebilir. Sistem çalışma ömrünün 30 Yıl olması , son 1 yılda elektriğe %80 üzerinde zam gelmesi , sistem işletme ve bakım ücretlerinin çok düşük olması gibi bir çok faktör göz önüne alındığında ne kadar doğru bir yatırım fikri olduğu anlaşılabilir.  10 kw Çatı GES (GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ ) maliyeti ve getirisi genel olarak bu şekilde özetlenebilir.

Ortalama tüketimi olan Bir evin ihtiyacı solar enerji maliyeti ne kadar sorusuna dönecek olursak  5 kw güneş enerjisi kurulum maliyeti örneği ile daha detaylı açıklayabiliriz.  50 metrekare gibi kullanılabilir alanı olan bir çatıya kurabileceğiniz bu sistemde  5 kw Güneş enerjisi Sistemi  2020 yılında ortalama 1500 USD/kW birim fiyat ile kurulmuştur. Yıllık 9.000 kWh elektrik üretmesi beklenen bu sistem ile ihtiyaç duyduğunuz tüm elektriksel aletleri yıl boyunca hiç fatura ödemeden kullanmanız mümkün olacaktır.

Sistemin hem maliyetini hem de getirisini çatınızın fiziksel koşulları , yıllık elektrik tüketim değeriniz , elektrik tüketim profilinizin aylara göre değişimi doğrudan etkilemektedir. Bu sebeple mutlaka doğru bir mühendislik çalışması , keşif ve fizibilite  ile sizin ihtiyacınıza özel bir çalışma yapılması gerektiğini tekrar vurgulamak isteriz.